09 stycznia 2021

Porządki w Wągrodnie

  Działacze legnickiego Oddziału PTTK w osobach Edwarda Wiśniewskiego i Marka Rabskiego, na czele z Danielem Malinowskim, który jest także członkiem SOiBZP rozpoczęli Nowy Rok 2021 od uporządkowania otoczenia krzyża kamiennego umieszczonego w murze otaczającym cmentarz kościoła filialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wągrodnie (parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Rosochatej), gm. Ruja, pow. legnicki, woj. dolnośląskie. W dniu 5 stycznia 2021 r. w godzinach południowych wybraliśmy się do Wągrodna celem uporządkowania i oczyszczenia otoczenia jednego z dwóch znajdujących się tam kamiennych krzyży.

  W murze znajdują się dwa kamienne krzyże. Krzyż umieszczony w pd. fragmencie muru ok. 3 m na lewo od bramki wejściowej na teren przykościelny wykonany z piaskowca i posiadający ryt kuszy jest bardzo dobrze widoczny z niewielkiego parkingu przy kościele. Natomiast krzyż po pn. stronie muru, również wykonany z piaskowca z mocno już zatartym rytem włóczni pogrążony był w zasłaniających gałęziach rozrastających się we wszystkich kierunkach młodych iglaków. Odnalezienie zabytku w takim otoczeniu było bardzo utrudnione i niejednego poszukiwacza by zmyliło czy nawet zniechęciło.

  Uzbrojeni w piłkę do gałęzi i solidy sekator oczyściliśmy teren w bezpośrednim sąsiedztwie krzyża. Usatysfakcjonowani osiągniętym sukcesem już planujemy kolejne akcje w naszych okolicach, jakże zasobnych w te surowe aczkolwiek wymowne pomniki przeszłości. Jako miłą sercu ciekawostkę, warto wspomnieć, że mieszkańcy domu bezpośrednio sąsiadującego z terenem kościelnym (od strony pn.) świadomi są istnienia zabytku dawnego prawa w postaci krzyża kamiennego. Zdarzało się nawet, że pomagali w odnalezieniu zarośniętego krzyża, turystom chcącym zobaczyć tenże obiekt.

Autor: Daniel Malinowski

 

Zdjęcie w tle: Wągrodno, Edward Wiśniewski i Daniel Malinowski, w tle odsłonięty krzyż, fot. M. Rabski

 

Wągrodno, krzyż kamienny w pn. części muru cmentarza przykościelnego przed pracami porządkowymi, stan z 5.01.2021 r.
fot. D. Malinowski
Wągrodno - krzyż kamienny
Wągrodno, krzyż kamienny w pn. części muru cmentarza przykościelnego po wykonaniu prac porządkowych, stan z 5.01.2021 r.
fot. D. Malinowski

 

Stowarzyszenie Ochrony i Badań Zabytków Prawa

Mapa strony

D.O.M. - 2020 - SOiBZP

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave