Listopad 25 2020 03:47:28
stat4u
Nieformalne spotkanie członków SOiBZP we Wrocławiu

Z inicjatywy kilku osób dnia 22 lutego odbyło się jednodniowe spotkanie członków SOiBZP poświęcone zabytkom dawnego prawa zlokalizowanym we Wrocławiu. Stolica Śląska ze względu na swoją rangę i znaczenie w przeszłości posiadała liczne miejsca i urządzenia, które wiązały się z dawnym prawodawstwem. Wiele z nich uległo zniszczeniu, lecz te które się zachowały należą niewątpliwie do zabytków unikatowych.

Mimo nieformalnego charakteru spotkania pojawiło się wiele osób, w tym jeden członek z Czech. Podczas kilkugodzinnego spaceru o zabytkach opowiadali Daniel Wojtucki, Robert Heś, Paweł Duma i Antoni Miziołek. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kopii średniowiecznego pręgierza, który zastąpił oryginalny zabytek zniszczony w 1945 r. a stojący przed wrocławskim ratuszem.  Nieliczni jednak wiedzą, że oryginalne pozostałości pręgierza zostały zabezpieczone i są obecnie eksponowane na wolnym powietrzu przy Muzeum Architektury mieszczącym się w dawnym klasztorze bernardynów przy ul. Bernardyńskiej 5. Wcześniej wszyscy uczestnicy oprowadzania mieli okazję zobaczenia kościoła św. Barbary. Na jego płd. fasadzie zostało wmurowane epitafium wykute w 1497 r. i związana z zabójstwem i zawartą w związku z tym umową kompozycyjną. Artykuł na temat tego zabytku ukazał się w Pomnikach Dawnego Prawa w 2008 r. (zeszyt nr 3).

Z kościoła św. Barbary grupa udała się pod budynek dawnego więzienia stojącego przy ul. Więziennej. Na jego płn. ścianie zachował się fragment oryginalnej kuny, która to pozostawała stosunkowo do niedawna niezauważona przez badaczy. Powodem tego był na pewno jej fragmentaryczny stan zachowania. Zabytek ten został opisany w PDP z 2016 r. (zeszyt nr 33). Następnie grupa zwiedzała Muzeum Archeologicznego znajdującego się w dawnym arsenale. W zbiorach muzeum, w pomieszczeniu związanym w Działem Militariów przechowywany jest fragment średniowiecznego krzyża kamiennego. Niestety z powodów związanych z reorganizacją wystawy możliwe było jedynie zwiedzenie wystaw stałych w Muzeum Archeologicznym. Następnie po zbiorach znajdujących się w Muzeum Narodowym oprowadzał nas Robert Heś. W ramach stałej wystawy jest tam prezentowany oryginalny miecz katowski, którym według przekazów w lipcu 1635 r. w Ratyzbonie ścięto Hansa Ulricha Schaffgotscha, generała cesarskiego na służbie Albrechta von Wallensteina. Na zakończenie spotkania grupa udała się do Parku Szczytnickiego, gdzie znajduje się przeniesiony z Górnego Śląska w 1913 r. drewniany kościółek. Obiekt został niedawno gruntownie odrestaurowany. Przy tej okazji zmieniono również aranżację jego otoczenia. Zlikwidowany został drewniany płot, dzięki czemu lepszą ekspozycję uzyskał średniowieczny krzyż kamienny przeniesiony w pobliże kościółka z Muchoboru Wielkiego (obecnie dzielnicy Wrocławia). Po zwiedzaniu członkowie stowarzyszenia mieli okazję do rozmowy w jednej z restauracji zlokalizowanej przy wrocławskim Zoo.

Uczestnicy otrzymali również dwa nowe zeszyty „Pomników Dawnego Prawa” (nr 47 i 48), kwartalnika wydawanego od kilkunastu lat przez Stowarzyszenie.

Uczestnicy spotkania przy kościele św Barbary

Uczestnicy spotkania przy kościele św. Barbary

Uczestnicy

Uczestnicy na placu Nowy Targ

 pranger

Przy pozostałościach oryginalnego pręgierza

 miecz

Miecz katowski w Muzeum Narodowym

Wygenerowano w sekund: 0.00 - 10 zapytań MySQL 580,867 unikalnych wizyt