Czerwiec 16 2019 19:49:07
stat4u
SPOTKANIE SOiBZP W LEWINIE KŁODZKIM 3-5 CZERWCA 2016 R.

 

 

SPOTKANIE SOiBZP W LEWINIE KŁODZKIM 3-5 CZERWCA 2016 R.

 

      Tegoroczne wiosenne, a właściwie wczesnoletnie, spotkanie członków Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa odbyło się w pierwszych dniach czerwca. Miało ono miejsce na ziemi kłodzkiej, zwanej również hrabstwem kłodzkim, w jednym z jej najbardziej urokliwych zakątków. Bazą naszą stał się ośrodek wypoczynkowy „Zamek na Wzgórzu”, byłe przedwojenne schronisko młodzieżowe mieszczące się w specjalnie w tym celu wzniesionym budynku, leżącym na wzniesieniu ponad Lewinem Kłodzkim. Kwaterowaliśmy zarówno w samym obiekcie, jak i w przyległych do niego domkach campingowych. Znakomita pogoda, malownicze górskie widoki, piękne miasteczka – z Lewinem na czele – a przede wszystkim interesujące nas zabytki znajdujące się w nich oraz w trudno niekiedy dostępnych miejscach w lasach i górach – wszystkie te elementy sprawiły, że objazdowa część spotkania należała do niezwykle udanych.
      W piątkowy wieczór, po zebraniu się wszystkich uczestników, nasze spotkanie rozpoczął Prezes Stowarzyszenia Daniel Wojtucki witając przybyłych, podając informacje organizacyjne i dotyczące zamierzeń na następne spotkanie w Głubczycach (woj. opolskie), przedstawił nowych gości, głównie miłośników kamiennych krzyży z Czech. Wręczył również dwa kolejne zeszyty „Pomników Dawnego Prawa” (z. 32 i 33). Następnie zostały wygłoszone prelekcje. Ivan Vokáč omówił majową wyprawę kilku członków Stowarzyszenia rozpoczętą w Polsce i przebiegającą przez Saksonię do Hesji, podczas której zwiedzili oni prócz kilkudziesięciu różnorodnych w formie krzyży kamiennych, kilkanaście szubienic, liczne pręgierze, katownie i kamienne stoły. Zbigniew Goliszek podjął temat seryjnego mordercy Karla Denke, działającego w latach 20. XX w. w Ziębicach i jego makabryczne praktyki sprzedawania mięsa ludzkiego, pokazał metody jego działania, podjął próbę charakterystyki psychologicznej tego zbrodniarza. František Svoboda opowiedział o swoich zainteresowaniach kamiennymi krzyżami w Czechach, odkryciach i podejmowanych zabiegach konserwatorskich.
      W sobotę odbyliśmy objazd zabytkoznawczy, którego trasę i informator opracował Stanisław Zobniów. Trasa, w której nie zabrakło pieszych dojść do zabytków umieszczonych w niedostępnym terenie, wiodła z Lewina przez Duszniki – Szczytną – Batorów – Borowinę – Gorzanów – Bystrzycę Kłodzką – zamek Szczerba – Porębę – Ponikwę – do Lewina. Po powrocie wieczór uatrakcyjniło tam ognisko z nieodzownym pieczeniem kiełbasek.
      W niedzielne przedpołudnie zwiedziliśmy zabytki Lewina Kłodzkiego (rynek, Góra Szubieniczna, kościół parafialny, kamienny krzyż) i ruiny pobliskiego zamku Homole.
      Niewątpliwym hitem objazdu był tzw. „Krzyż Marty” w Batorowie, odkuty w głazie, z obszerną inskrypcją, znajdujący się w lesistym, górskim terenie. Z jego szczegółową interpretacją uczestnicy spotkania mogli zapoznać się za sprawą artykułu opublikowanego w jednym z otrzymanych numerów „PDP”. Prócz kilku kamiennych krzyży mieliśmy okazję zobaczyć też dwie interesujące kapliczki w sposobie odkucia zdradzające rękę (i dłuto) ludowych rzeźbiarzy – w Gorzanowie i Ponikwie. Wśród innych zabytków ciekawą grupę stanowiły pręgierze – o formach renesansowych, zachowany fragmentarycznie, w Szczytnej, najbardziej znany XVI-wieczny w Bystrzycy Kłodzkiej oraz nieudolną kopię dawnego słupa hańby w Dusznikach. Ruiny zamków Szczerba i Homole oraz zabytki miasteczek uzupełniały zwiedzone obiekty, a naszymi przewodnikami po nich byli Karolina Pogorzelska (historia) i Paweł Duma (archeologia).

 

Galeria zdjęć:

 

Lewin Kłodzki, ośrodek wypoczynkowy
„Zamek na Wzgórzu”, miejsce zakwaterowania
i obrad.
fot. A. Dobrzyniecki.

Lewin Kłodzki, Prezes Daniel Wojtucki
prezentuje nowe zeszyty „Pomników Dawnego Prawa”.
fot. A. Dobrzyniecki.

Duszniki, kopia pręgierza w rynku.
fot. A. Dobrzyniecki.

Duszniki, pręgierz w rynku, kat i ofiara?.
fot. D. Wojtucki.

Szczytna, zachowany fragment pręgierza
przed kościołem parafialnym.
fot. A. Dobrzyniecki.

Batorów, tzw. „Krzyż Marty”.
fot. A. Dobrzyniecki.

Batorów, tzw. „Krzyż Marty”.
fot. A. Dobrzyniecki.

Batorów, uczestnicy spotkania przy
tzw. „Krzyżu Marty”.
fot. D. Wojtucki.

Borowina, krzyż kamienny i uczestnicy spotkania.
fot. D. Wojtucki.

Gorzanów, kamienny krzyż.
fot. A. Dobrzyniecki.

Gorzanów, kamienna kapliczka.
fot. A. Dobrzyniecki.

Bystrzyca Kłodzka, pręgierz.
fot. D. Wojtucki.

Zamek Szczerba.
fot. D. Wojtucki.

Poręba, krzyż kamienny.
fot. A. Dobrzyniecki.

Ponikwa, kamienna kapliczka.
fot. A. Dobrzyniecki.

Ponikwa, zdjęcie zbiorowe uczestników
spotkania przy kamiennej kapliczce.
fot. A. Dobrzyniecki.

Lewin Kłodzki, kościół parafialny.
fot. A. Dobrzyniecki.

Lewin Kłodzki, krzyż kamienny. fot. A. Dobrzyniecki.

Zamek Homole i uczestnicy spotkania.
fot. D. Wojtucki.

 Arkadiusz Dobrzyniecki

Wygenerowano w sekund: 0.01 - 10 zapytań MySQL 402,391 unikalnych wizyt